Z wizytą do psiego dentysty

Problemy stomatologiczne nie dotykają tylko ludzi. Często kłopoty z zębami mają również… nasi pupile. Eksperci twierdzą, że ponad 70 procent psów i kotów już w wieku dwóch lat cierpi z powodu choroby przyzębia!

Na co zwrócić uwagę

Pierwszym alarmującym objawem, który sugeruje, że nasz pies ma problemy stomatologiczne, jest… nieświeży oddech. Niestety często bagatelizujemy ten problem. Wydaje nam się, że to normalne – zwierzę przecież nie dba o higienę swojego pyska, jak więc ma mieć świeży oddech. Tymczasem nieprzyjemny zapach najczęściej oznacza, że w jego jamie ustnej bytują szkodliwe bakterie, a proces uszkodzenia dziąseł bądź zębów postępuje. Nasz niepokój powinny wzbudzić też zaczerwienione i napuchnięte dziąsła, żółtobrązowa warstwa kamienia nazębnego wzdłuż linii dziąseł oraz ból albo krwawienie, które są reakcją na dotyk dziąseł lub jamy ustnej.

Zgłoś się do specjalisty

Jeśli zauważymy u swojego czworonoga alarmujące sygnały, nie zwlekajmy i udajmy się od razu do specjalisty. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że stany zapalne w obrębie jamy ustnej mogą być bardzo bolesne, a bakterie przedostające się do krwiobiegu mogą uszkadzać narządy wewnętrzne: serce, mózg i nerki. Na dodatek może się to też skończyć całkowitą utratą uzębienia. Psiego dentystę znajdziemy na przykład w Częstochowie – http://duowet.net/. Z kolei jeśli nasz pupil nie ma żadnych problemów, warto ten stan utrzymać. Oczywiście podstawą są rutynowe badania. Jeśli po nich okaże się, że wszystko jest w porządku, konieczna jest systematyczna higiena jego pyska. Tutaj opcji mamy wiele – od tradycyjnych szczoteczek do zębów, przez specjalne chusteczki lub preparaty, które nanosi się przy pomocy aplikatora na dziąsła, zęby i język, a na miksturach, której dodaje się do wody pitnej kończąc. Ogromne znaczenie ma również odpowiednia karma – unikajmy karmienia pupila resztkami ze stołu. To właśnie ludzkie jedzenie jest jedną w głównych przyczyn narastania kamienia nazębnego u psów. Więcej na temat profilaktyki znajdziemy na stronie http://duowet.net/stomatologia/.