Wysoka jakość obrazu, a może dodatkowe funkcje – jaki rejestrator jazdy wybrać?

Każdy, kto chce kupić rejestrator jazdy, staje przed pytaniem: jakie urządzenie wybrać? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Czy lepiej inwestować w wysoką jakość i większą pamięć, czy może w czujnik ruchu i tryb monitorowania parkingu? A może kupić kamerkę, wyposażoną w tryb nagrywania nocnego?

Jakość obrazu

Wydaje się, że ta kwestia jest najważniejsza. Niezależnie od tego, czy kamerki chcemy używać w czasie długich tras, czy może potrzebujemy czegoś do monitorowania parkingu, kiedy zatrzymujemy się przed sklepem, najważniejsza przy wyborze powinna być jakość obrazu. Nie wystarczy też wiedzieć, że rozdzielczość jest w jakości Full HD. Ważna jest również jasność obiektywu (im jaśniejszy, tym lepiej oświetlony obraz). Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest soczewka. Dobra kamerka, jak np. Xblitz P500, powinna mieć szklaną soczewkę, dzięki której obraz jest bardziej czysty i klarowny.

Kąt widzenia

Niezależnie od tego, do czego wykorzystujemy rejestrator, ważny jest też kąt widzenia soczewki. Wystarczy już kąt 120 stopni, choć im większy, tym lepszy. Obecnie na rynku możemy spotkać urządzenia z szerokokątnymi soczewkami – nawet do 170 stopni. Pamiętajmy, że wartość ta ma duże znaczenie – to od niej zależy, jak szeroki kadr zostanie zarejestrowany na nagraniu.

Inne funkcje – które najważniejsze?

Kamery dostępne na rynku wyposażone są w coraz nowsze technologie i funkcje. Które z nich są najbardziej istotne? Jeśli częściej jeździmy po mieście, a nasza trasa to głównie dom –> sklep czy dom –> praca, warto wybrać kamerę z czujnikiem ruchu i trybem monitorowania parkingu. Dzięki temu, nawet jeśli zaparkujemy samochód i pójdziemy do sklepu, a ktoś w nas wjedzie, kamera pod wpływem uderzenia, zacznie nagrywać obraz automatycznie. Jeśli nasz zawód to kierowca tira albo dostawczaka, z pewnością przyda nam się kamerka z modułem GPS. Możemy też wybrać model wyposażony w kamerkę cofania, która ułatwi nam parkowanie większego samochodu. Kierowcy, którzy częściej jeżdżą nocą, powinni zainwestować w urządzenie wyposażone w tryb nagrywania nocnego. Takie kamerki posiadają diody podczerwieni i są bardziej odporne na światła latarni i innych samochodów.