Wyjazd zagranicę? Naucz się angielskiego metodą Callana!

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz za granicę na wakacje czy do pracy, znajomość języka angielskiego jest niezbędna. Nawet proste zakupy w sklepie mogą nam sprawić trudność, jeśli nie znamy podstawowych zwrotów. Bywają też ludzie, którzy opanowali już ten język, ale nie potrafią się przełamać i nie mają odwagi rozmawiać po angielsku, w obawie przed popełnieniem błędu. Jak nauczyć się języka i przełamać barierę językową?

Metody bezpośrednie

Słyszeliście już o nauce angielskiego metodami bezpośrednimi, takimi jak metoda Callana czy Direct Method for English? Takie zajęcia opierają się przede wszystkim na konwersacji. Chodzi o to, byśmy nie tylko nauczyli się mówić po angielsku, ale także myśleć w tym języku. Zapewne znacie słynny tekst nauczycieli w szkole: „Powiedz to swoimi słowami”. Tutaj działa to podobnie. Na zajęciach ćwiczony jest refleks uczniów. Chodzi o to, byśmy w trakcie rozmowy z kimś umieli powiedzieć coś „swoimi słowami”. Nie musimy używać konkretnego wyrazu. Mamy wyćwiczyć tak swój umysł, byśmy w razie potrzeby, umieli znaleźć słowo zastępcze albo chociaż parafrazę.

Jak wyglądają zajęcia?

Oczywiście zajęcia prowadzone są od początku do końca w języku angielskim. Jeśli liczymy na podpowiedź ze strony lektora, musimy liczyć się z tym, że nie będzie podpowiadał nam niczego po polsku. Każde zajęcia rozpoczynają się od powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji. Uczniowie pytani są wyrywkowo. Nie ma zbyt wiele czasu na zastanowienie się, bo liczy się właśnie refleks. Lektor na bieżąco wyłapuje i poprawia błędy w wypowiedziach uczestników kursu.  W ten sposób uczymy się poprawnej składni i wyrażeń, które przydadzą nam się na przyszłość.

Grupy zajęciowe są zwykle niewielkie. Maksymalnie jest to ok. 10 osób. Wszystko po to, żeby nikt nie został pominięty i żeby każdy miał szansę się wypowiedzieć. Nowsza wersja metody Callana, czyli DMfE, korzysta ze współczesnego zasobu słownictwa. Uczymy się zwrotów, słownictwa potocznego i znanych formuł, które używane są „tu i teraz” i mają odbicie w codziennym, potocznym języku. Jeśli interesuje Was Callan w Częstochowie, zajrzyjcie na stronę: http://tarkowski.edu.pl.