Prace w ogrodzie – jak się nie ubierać?

wheel-barrow-644583_640Wiosenne miesiące to czas intensywnych prac w ogrodzie. Bez względu na to, czy pielęgnujemy duży ogród wokół domu czy maleńką rabatkę na działce warto pamiętać o odpowiednim stroju.

Nie wszyscy pamiętają o odpowiednim „uniformie” do prac ogrodowych. Do najczęstszych błędów ogrodników-amatorów należą zwykłe koszulki z krótkim rękawem lub na ramiączkach i krótkie spodenki. Niektórzy nawet nie myślą o odpowiednich butach lub chodzą boso. A warto pomyśleć o tym, że nawet w ogrodzie wśród kwiatów taki ubiór (lub jego brak) może być przyczyną wielu kłopotów. Dlatego podstawą prac ogrodniczych powinna być odpowiednia odzież ochronna. W końcu wiele os, pszczół i szerszeni buduje gniazda w bliskim sąsiedztwie człowieka – to owady powszechnie przez nas spotykane i bardzo łatwo o ich ukąszenie, kiedy pracujemy wśród kwiatów. Niektóre z gatunków robią gniazda w ziemi, pod kamieniami i w pniach starych drzew, nie należy więc rezygnować z butów. W ogrodzie jest duże prawdopodobieństwo występowania mrówek, ich ukąszenie także nie należy do przyjemności, a przy wysokich temperaturach i dużej wilgotności powietrza (typowych dla wiosennych i letnich miesięcy) zwiększa się agresywność owadów.

Odzież ochronna to absolutna konieczność, jeżeli mamy alergię. O ile u zdrowej osoby ukąszenie owada kończy się na bólu, o tyle u alergika jest ono niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Aby pracować w ogrodzie efektywnie i bezpiecznie konieczny jest odpowiedni strój. Podstawowa odzież robocza do prac ogrodniczych to koszulka z długim rękawem oraz ochrona dla dłoni, czyli specjalne długie rękawice ogrodowe. Krótkie spodenki powinniśmy zastąpić długimi, natomiast klapki – pełnymi butami lub gumowcami.