Ławka do ćwiczeń – jeden z najważniejszych elementów domowej siłowni

Wiele osób, które decyduje się na stworzenie przydomowej siłowni, boryka się z problemem doboru odpowiedniego sprzętu. Ławki treningowe są jednak takim rozwiązaniem, dzięki któremu niewielkim nakładem finansowym zyskamy narzędzie umożliwiające rozwój wielu partii ciała. Jak wybrać odpowiednią ławkę do ćwiczeń i na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

Dopasowanie ławki pod sztangę

Zanim kupimy ławkę do ćwiczeń powinniśmy sprawdzić:

  1. Czy ma odpowiednie wypełnienie?
  2. Czy pozwala na swobodne umieszczenie stóp na podłożu?
  3. Czy można zmieniać jej poziom – leżenie na płasko lub pod różnymi kątami?
  4. Czy ma haki rozmieszczone w odpowiednich odległościach?

Dlaczego te powyższe kwestie są tak ważne? Ponieważ to właśnie od nich w głównej mierze zależy to, czy będziemy mogli korzystać ze sprzętu w bezpieczny sposób. Wypełnienie powinno być na tyle miękkie, byśmy nie poczuli metalu lub drewna pod niewielkim naporem kciuka. Twarde ławki do ćwiczeń mogą powodować zwyrodnienie kręgosłupa na poziomie klatki piersiowej – przypominają eksperci z Tv Okazje. Najczęściej powoduje to bóle nerwów i mięśni w ramionach. Stabilne umieszczenie stóp ogranicza ruch bioder podczas podnoszenia ciężarów, co również zmniejsza ryzyko urazu kręgosłupa. Haki w ławce pod sztangę to podstawa i powinny być umieszczone przynajmniej na 3 poziomach.

Nawet jeśli poszukujemy niestandardowej ławki treningowej i nie zależy nam na podstawowych rozwiązaniach, to nadal powinniśmy przestrzegać powyższych wytycznych. Te cztery kwestie pomogą nam nie tylko ochronić się przed kontuzjami, ale również przyspieszą progres naszych treningów.

Ławki do ćwiczeń – co jeszcze jest ważne?

O wiele wygodniej będzie nam ćwiczyć, jeśli ławka treningowa:

  • będzie mogła być szybko regulowana na wiele pozycji bez konieczności wkręcania szpilki,
  • ma pozycję pionową siedzącą, płaską i spadkową oraz wiele kątów nachylenia – więcej możliwości daje większą różnorodność ćwiczeń,
  • posiada przedłużenie nogawki, a zaczep dolny jest łatwo wymienny,
  • nie wymaga stałego wmontowania w podłoże.

Pamiętajmy o tym, że w przydomowej siłowni nie potrzebujemy sprzętu, jaki wykorzystywany jest w komercyjnych klubach sportowych. Nasza ławka pod sztangę musi jednak być najwyższej jakości – to od niej zależeć będzie nasze zdrowie i bezpieczeństwo podczas podnoszenia ciężarów. Wbrew pozorom zakup odpowiedniej ławki treningowej nie jest prostym zadaniem.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli ławek do ćwiczeń, dlatego zanim jakąkolwiek kupimy, przeczytajmy o niej opinie i sprawdźmy, czy będzie dla nas idealna.

Sprawdź ofertę ławek treningowych na https://www.tvokazje.pl/173-lawki-treningowe