Kredyt na samochód firmowy – co warto wiedzieć?

Jeśli prowadzisz firmę i planujesz zakup samochodu, masz kilka opcji do wyboru. Możesz oczywiście zapłacić za niego gotówką, ale w przypadku braku wystarczającej kwoty, warto rozważyć leasing lub kredyt samochodowy dla firm. To najczęściej wybierane przez przedsiębiorców opcje. Oto, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się wziąć pożyczkę w banku.

Oto najczęstszy dylemat przedsiębiorcy planującego zakup auta – kredyt samochodowy dla firm czy leasing? Jeśli wybierzemy drugą opcję, będziemy właścicielem auta dopiero wtedy, gdy spłacimy całą kwotę. Z kolei w przypadku kredytu zwykle jesteśmy właścicielem pojazdu tuż po jego zakupie. A zatem co warto wiedzieć o kredycie na auto?

Bierzesz kredyt samochodowy? Pamiętaj o kilku kwestiach

Jeśli bierzemy samochód na kredyt, prowadzona przez nas firma od razu figuruje jako jego właściciel.Wyjątkiem jest tylko sytuacja, jeśli zabezpieczeniem kredytu ustanowimy właśnie sam samochód. Trzeba też wziąć pod uwagę, że przy kredycie bank dolicza różne prowizje i pobiera opłaty, np. za rozpatrzenie wniosku czy nawet przyznanie kredytu.

Samochód na kredyt – rozwiązanie dla małych firm

Na tę opcję zakupu samochodu zwykle decydują się właściciele niedużych firm, a także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Z kolei duże przedsiębiorstwa oraz korporacje raczej wybierają leasing. Ponadto często potrzebują kilku lub kilkunastu aut, czyli całej floty. Mogą wtedy negocjować warunki z wybranym bankiem, co często skutkuje otrzymaniem specjalnej i atrakcyjnej oferty.

Kredyt samochodowy dla firm czy leasing? Zrób porównanie!

Przed wyborem konkretnej oferty kredytu czy leasingu warto dokładnie przeanalizować kilka z nich. Takie zestawienie pomoże nam wybrać dogodną dla nas opcję, uwzględniającą nasze możliwości i potrzeby. W wybranym bankach można wnioskować nawet o 500 000 złotych kredytu na samochód! Rozważ, ile wyniesie Cię rata, a ile płaciłbyś za leasing – dopiero po dokładnym przeliczeniu podejmij decyzję.

Rozpoczynasz działalność i chcesz wziąć kredyt?

Przedsiębiorcy, którzy od niedawna mają własną firmę, mogą mieć trudności z zaciągnięciem kredytu samochodowego. Banki rzadko decydują się na jego udzielenie w takiej sytuacji, gdyż nie mają pewności, że będzie on regularnie i bez problemu spłacany. Zwykle decyzja zależy zdolności kredytowej, ale także momentu założenia firmy. Zwykle minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej wynosi 6 miesięcy.

Reasumując, warto poznać warunki udzielania kredytu samochodowego oraz przyznania leasingu w różnych bankach, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Na ostateczny kształt oferty ma wpływ wiele czynników – m.in. forma zabezpieczenia kredytu czy długość istnienia naszej firmy, o czym często zapominamy.