Jaką metodę nauki języka wybrać?

education-548105_640

Każdy wie, jak ważna w dzisiejszych czasach jest znajomość języka angielskiego. Dzięki płynnemu posługiwaniu się językiem obcym możemy łatwiej znaleźć lepiej płatną pracę czy rozpocząć naukę na prestiżowej uczelni. Młodsze pokolenia mają możliwość nauki języka w szkole, jednak system edukacji pozostawia sporo do życzenia. Warto więc rozejrzeć się za dobrą szkołą językową.

Jak wybrać odpowiednią metodę?

W każdym większym mieście działa wiele szkół oferujących skuteczną naukę języka. Istnieje również wiele różnych metod pomagających przyswoić język obcy. Jak więc wybrać tę najlepszą? Jest to kwestia bardzo indywidualna. Wybór skutecznej metody zależy od grupy wiekowej, stopnia znajomości języka, ale przede wszystkim od chęci i zaangażowania ucznia.

Różne sposoby nauki języka

Badania wykazują, że dla maluchów najlepszą metodą jest metoda Helen Doron. Polega ona głównie na nauce przez zabawę. Pełna jest różnego rodzaju gier i piosenek anglojęzycznych. W ten sposób dziecko, które przyswaja język 10 razy szybciej niż dorosły, łatwo zapamiętuje słowa i frazy. Wśród dorosłych najgłośniej jest o popularnej metodzie Callana, która polega na rozmowie w języku angielskim. Lektor zadaje uczniowi pytania. W każdym pytaniu znajduje się nowe słowo, którego uczeń musi użyć, udzielając odpowiedzi. Na koniec zajęć zapoznajemy się z pisownią nowo poznanych wyrazów. Natomiast metoda Berlitza opiera się na przekonaniu, że jeżeli uczeń potrafi płynnie posługiwać się językiem w mowie, bardzo dobrze będzie znał gramatykę. Nauka polega więc na ciągłej konwersacji w języku angielskim, bez wykonywania żadnych ćwiczeń gramatycznych. Jednak za najskuteczniejszą metodę nauki języka angielskiego uważa się aktualnie metodę bezpośrednią.

Metoda bezpośrednia

Jedną ze szkół oferujących naukę języka metodą bezpośrednią jest szkoła językowa w Częstochowie. Metoda to polega także opiera się głównie o konwersację. Uczniowie podzieleni na sześcio- lub ośmioosobowe grupy rozmawiają ze sobą na różne tematy wyznaczone przez lektora. W ten sposób uczą się nowych słów. Na koniec każdego działu wykonuje się ćwiczenia gramatyczne, które mają na celu utrwalenie poznanych zagadnień. Często zdarza się, że używając obcego języka, odczuwamy dyskomfort i skrępowanie. W takiej sytuacji można wybrać indywidualne zajęcia z lektorem, który dostosuje tempo i tematykę pracy do Ciebie.