Jak zrobić dobre zdjęcie?

glasses-213156_640Dobra fotografia to nie lada sztuka. Niektórym mogłoby się wydawać, że wystarczy wysokiej klasy sprzęt, trochę światła i piękne zdjęcie gotowe. Nic bardziej mylnego. Przeglądając rodzinne fotografie, zauważamy, że jedne z nich wyróżniają się na tle innych. Co zrobić, aby wszystkie zdjęcia wyglądały pięknie i profesjonalnie? Poniżej zdradzamy kilka tajników dobrego fotografowania.

Po pierwsze: Zwróć uwagę na światło. Od niego bardzo dużo zależy. Jeśli masz możliwość, fotografuj wybrany obiekt popołudniu, niezależnie od tego, jak bardzo urokliwy jest krajobraz, który masz zamiar uwiecznić.

Po drugie: Nic na siłę! Jeśli chcesz zrobić dobre zdjęcie ludziom, pamiętaj, że powinieneś pozwolić im, aby pozostali w swojej naturalnej pozycji – wspomina jeden z częstochowskich fotografów. Zadbaj również, aby nie świeciło im w oczy słońce. Jest to niekomfortowe dla modela, który wyjdzie na zdjęciu niekorzystnie.

Po trzecie: Zadbaj, aby w fotografowanej przestrzeni nie było dużych kontrastów. Na zdjęciu w ostrym słońcu wszelkie niedoskonałości skóry, jak np. zmarszczki czy bruzdy, są bardziej widoczne.

Po czwarte: Fotografując nocą, pamiętajmy o użyciu stabilizującego obraz statywu. Fotograf z częstochowskiej pracowni podkreśla, że nie musi być to bardzo drogi statyw, wystarczy sprzęt za kilkadziesiąt złotych.

Po piąte: Pozwól zadziałać autofocusowi, delikatnie naciskając spust migawki. Gdy na ekranie zobaczysz, że aparat „złapał” ostrość, dociśnij ją do końca.

Po szóste: Korzystaj z funkcji automatycznego wykrywania uśmiechu. Zwłaszcza, gdy zdjęcie ma uwiecznić postacie w ruchu.

Po siódme: Efekty są dla ludzi. Jeśli masz dostęp do programów, umożliwiających obróbkę zdjęcia, korzystaj z nich mądrze. Właśnie po to powstały!

Po ósme: Zapoznaj się z zasadami kadrowania i poświęć mu chwilę. Możesz uzyskać niesamowity efekt.

Po dziewiąte i ostatnie: Bierz aparat i do dzieła!