Jak zaoszczędzić na książkach do gimnazjum?

book-272691_640Kompletowanie szkolnej wyprawki to każdego roku ogromny wydatek dla rodzica. W dodatku im wyższy poziom edukacji, na który przechodzi nasze dziecko, tym koszty są wyższe. I nie dotyczy to jedynie książek. W gimnazjum nasza pociecha nie zadowoli się już byle jakim kolorowym plecakiem lub piórnikiem. Tym bardziej przy zmianie szkoły – dzieciom szczególnie zależy na markowych przyborach, modnych ubraniach i gadżetach. To pociąga za sobą kolejne koszty, dlatego nic dziwnego, że rodzice szukają oszczędności gdzie się da.

Najłatwiej zaoszczędzić na podręcznikach szkolnych. To rozwiązanie zbawienne nie tylko dla naszego portfela, również dla ekologii – jeżeli mamy kupić książki do gimnazjum, które po roku nie będą dziecku potrzebne, najlepiej rozejrzeć się za egzemplarzami używanymi. Bardzo łatwo dostać je na corocznych szkolnych kiermaszach. Warto w tym celu pogadać ze starszymi rocznikami lub poszukać wśród znajomych rodziców dziecka o rok starszego od naszego. Innym dobrym sposobem jest odszukanie w mieście dobrze zaopatrzonego antykwariatu (najczęściej należą do nich te w centrum miasta), w którym działa skup i sprzedaż podręczników. Korzystając z takich miejsc możemy sami zanieść stare książki dziecka, dzięki czemu zaoszczędzimy jeszcze więcej. Tanie podręczniki można dzisiaj znaleźć bez względu na odległość. Na portalach społecznościowych popularne są grupy oferujące sprzedaż lub wymianę książek, w tym również podręczników szkolnych. Warto zapisać się do kilku takich grup i śledzić zamieszczane ogłoszenia.

Jeżeli należymy do osób, które mimo wszystko wolą kupić dziecku nowe podręczniki, możemy zaczekać na ofertę szkolnej biblioteki we wrześniu (czasami szkoły sprzedają nowe podręczniki taniej) lub skorzystać z oferty dobrego sklepu internetowego, które często proponują promocje i rabaty na zakup książek.