Jak urządzić ganek, czyli wejście do domu?

Wejście do domu, jedno z najważniejszych miejsc. Jest jego wizytówką. W tym poradniku dowiesz się jak zaaranżować ganek, aby był elegancki i estetyczny.

Pierwsze wrażenie

Ganek to ta część domu, która jest często pomijana przez jej właścicieli. A tak naprawdę jest pierwszym miejscem, które widzą nasi goście wchodząc do budynku. Miłośnicy tradycji nie uznają domu bez ganku. Należy zatem o nie zadbać, by sprawiało wrażenie ciekawego i praktycznie urządzonego miejsca.  Początki sięgają ozdabiania szlacheckich dworów i chłopskich chat. Stał się synonimem swojskości. Podkreśla i osłania wejście do domu. Zabudowany i przeszklony często nazywany jest werandą. Sekret każdego ganku wymaga, aby jego szczyt wypadał poniżej kalenicy wysokiego dachu, a dolna krawędź daszku zgadzała się z linią głównego okapu. Idealne pokrycie dachu współgrające z estetyką ganku to blachodachówka lub blacha trapezowa.

Wejście do domu: mały ganek

Niewielkie gabaryty naszego ganku nie dają nam dużego pola do popisu. Drobne detale jednak można całkowicie zmienić jego wygląd. Jeśli chcemy sprawić, aby był przytulny trzeba zwrócić uwagę na jego oświetlenie. Owinięte wokół słupów girlandy świateł nie tylko mogą sprawić, że nasz ganek będzie wyglądał atrakcyjnie, ale zapewnią nam poczucie bezpieczeństwa. Możemy także zasadzić rośliny pnące się, co wprowadzi swojski klimat. Warto również postawić na ganku fotel czy też ławkę.

Wejście do domu: duży ganek

Wraz z większym gankiem dostajemy więcej możliwości. Jednym z ciekawszych rozwiązań dużego obszaru jest wstawienie huśtawki, zawieszenie hamaka czy większej ławki, a może stolika z krzesełkami lub fotelami. Pozwala to na stworzenie letniego saloniku, w którym możemy spędzać ciepłe dni w cieniu. Najważniejsze. Ganek musi być schludny i zadbany. To nie składzik na nasze niepotrzebne rzeczy.