Jak przekonać się do nauki języka?

uk-1067140_640

Czasami przyczynę może stanowić niekompetencja szkolnego pedagoga. Brak zainteresowania, lekcje przedstawiane w nieciekawej formie, zajęcia skupiające się na zadaniu jak największej pracy domowej mogą zniechęcić każdego. Z drugiej strony, wiele osób nie może nic złego powiedzieć o szkolnych zajęciach angielskiego twierdząc, że po prostu nie umieją nauczyć się języka. Czy to możliwe? Nie. Takie osoby po prostu nie znalazły jeszcze najlepszej dla siebie metody nauczania.

Nauka języka to indywidualna kwestia

Niechęć do nauki języków obcych może być uzasadniona przykrymi wspomnieniami wyniesionymi ze szkoły lub faktem, że bez względu na starania koledzy z klasy i tak uzyskiwali lepsze wyniki z kartkówek i testów. Ostatecznie sporo osób z takim problemem dochodzi do wniosku, że po prostu nie umie się nauczyć języka, nie lubi tego itd. To błąd. W końcu nauka słówek i teorii to to samo, co przyswajanie jakiejkolwiek innej definicji na pamięć. A umiejętności  konwersacyjne? Bardzo często zależą od samych chęci. Problem najczęściej leży również w złej metodzie nauczania języka, niedopasowanej do konkretnych potrzeb, oczekiwań i wymagań. A te każdy ma przecież różne. Jak odszukać najlepszą metodę?
Samodzielna nauka czy szkoła językowa?

Warto przez kilka dni lub tygodni zmieniać porę i sposób przyswajania wiedzy. Warto zwrócić w tym czasie uwagę, kiedy nauka przychodzi najłatwiej. Ludzie uczą się naprawdę różnie, jedni wolą czytać, inni natomiast słuchać; niektórzy są najbardziej aktywni o wcześnie rano, a pozostali preferują późne godziny nocne. Może to banalne, ale pomocnym krokiem może się okazać zaprzestanie poszukiwania kolejnych wymówek. Nie ma sensu odkładać lekcji lub wyboru kursu angielskiego w nieskończoność. Znajomość języków obcych jest dzisiaj naprawdę ważna – im wcześniej nabędzie się tą umiejętność, tym lepiej. Ułatwienie może stanowić postawienie sobie celu nauki. Wyjazd do pracy czy na studia za granicę, albo po prostu, chęć wpisania komunikatywnej znajomości angielskiego w CV to tylko niektóre przykłady.

Samodzielna nauka w oparciu o powyższe porady jest możliwa, może być też przyjemna i efektywna. Zależy to jednak od silnej woli. Samemu zazwyczaj trudno motywować się przez cały czas. Wybór dobrej szkoły językowej kosztuje. Ale już choćby z tego względu przejście kursu do końca jest bardziej prawdopodobne.

Jaką metodę wybrać?

Dodatkowym plusem szkół językowych jest fakt, że można wybierać spośród bogatej oferty metod nauczania. Warta uwagi jest metoda bezpośrednia, idealna praktycznie dla każdego, bez względu na oczekiwania, potrzeby czy poziom znajomości języka. Na czym polega? Jej głównym założeniem jest nabywanie umiejętności konwersacyjnych już od pierwszej godziny nauki języka. To oznacza, że zarówno przyswajanie teorii jak i praktyki odbywa się w tym samym czasie. Taka forma nauki pozwala na wyjątkowo szybkie postępy. Natomiast system powtórek daje możliwość systematycznego utrwalania nabytej wiedzy. Metodą bezpośrednią można się uczyć będąc kompletnym laikiem, jak i osobą posługującą się językiem angielskim na dowolnym poziomie.

Metoda bezpośrednia jest uważana za najszybszy i najskuteczniejszy sposób nauki języka. Warto jednak zadbać, aby ten proces dodatkowo przyspieszyć. Należy w tym celu wybrać najlepszą szkołę językową, oferującą najlepsze techniki nauki oraz wykwalifikowaną kadrę lektorów.

Artykuł powstał przy pomocy lektorów ze szkoły językowej Tarkowski.edu.pl