Historia pijawek

W dzisiejszych czasach medycyna naturalna jest bardzo popularna i często wykorzystywana w wielu krajach. Dawniej czynili z niej użytek już nasi przodkowie, a  jej początki sięgają starożytności. Przyjrzyjmy się bliżej jednej z terapii, która wykorzystuje pijawki, czyli hirudoterapii.

Pijawki – geneza

Pierwsze wzmianki o leczeniu za pomocą tych pasożytów pojawiły się w starożytności, czego dowodem są malowidła ścienne w Egipcie sprzed mniej więcej półtora tysiąca lat. Lecznicze właściwości wydzieliny tych bezkręgowców opisywał żyjący w II w. p.n.e. grecki medyk Nikander. Z kolei rzymski historyk Pliniusz Starszy pracował nad tematem przydatności pijawek w bólach reumatycznych i wszelkiego rodzaju dolegliwościach oraz gorączce. Za czasów Aleksandra Wielkiego widoczny był znaczny rozwój medycyny, a często stosowaną metodą była właśnie hirudoterapia. Pijawki http://pijawki.abros.pl/ wykorzystywano w stanach zapalnych (również przy zapaleniu wątroby), przeciw malarii oraz w trudno gojących się ranach. W krajach arabskich praktyki stawiania pijawek były na porządku dziennym. W średniowieczu upusty krwi były tak popularne, że pijawki przystawiano nie tylko w celach leczniczych, ale i profilaktycznych. W XVIII i XIX w. w Europie pijawki lekarskie osiągnęły szczyt popularności, zwłaszcza we Francji, gdzie eksploatowano je w granicach 80 milionów sztuk w ciągu roku! Od roku 1830, kiedy na rynek wprowadzono znaczną liczbę leków farmaceutycznych, hirudoterapia zaczęła stopniowo zanikać.

Pijawki – współczesność

Odrodzenie pijawek miało miejsce w XX w., kiedy to profesor Fritz Markwardt wyizolował ze śliny pijawek hirudynę, która ma działanie przeciwzakrzepowe i obecnie z powodzeniem wykorzystuje się ją w leczeniu żylaków. W 2004 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła leczenie pijawkami http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami i wyraziła zgodę na dopuszczenie ich do obrotu. Na dzień dzisiejszy upodobanie do tej metody leczenia wzrosło nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W Niemczech, Rosji czy Anglii lekarze posługują się hirudoterapią jako alternatywą dla standardowego leczenia.