Czym jest i jak wybrać wideorejestrator?

kamera_samochodowa_xblitz_p500_wyświetlacz_1,5

Kamera samochodowa jest urządzeniem nieprzecenionym. Przydaje się w wielu sytuacjach na drodze, może stać się pomocnym dowodem dla policji lub ubezpieczyciela. Jednak nie sa to jej jedyne zalety tego urządzenia. Czym dokładnie jest kamera samochodowa i na co zwrócić uwagę przy jej kupnie?

Czym jest kamera samochodowa? 

Wideorejestrator to przede wszystkim urządzenie pomiarowe, którego zadaniem jest pomiar prędkości i stałe nagrywanie obrazu. Zamontowana w samochodzie kamera pozwala na zapisywanie trasy, którą się poruszamy, a następnie nanieść na cyfrową mapę. Plik wideo zapisywany jest na karcie SD i może się on okazać rozstrzygającym dowodem dla policji lub ubezpieczyciela, szczególnie, gdy na drodze dochodzi do wymuszeń lub agresji na drodze. Coraz więcej kierowców zdaje sobie sprawę z przydatności takich urządzeń i chętnie z nich korzysta, dzięki czemu coraz mniej piratów drogowych pozostaje bezkarnych.

W jaki sposób przydaje się kamera samochodowa? 

Kamera samochodowa może służyć rekreacyjnemu nagrywaniu trasy, która zostanie zapisana w pamięci urządzenia. Jak zostało już wspomniane, nagranie może również przydać się policji – dzięki nagraniu z takiej kamery możemy udowodnić swoją niewinność w sądzie, jednak nagranie musi wcześniej zostać zbadane przez biegłego. Niestety często zdarza się tak, że kierowca zostaje bezprawnie zatrzymany i otrzymuje mandat „za nic”. Nagranie takiej sytuacji również może się przydać w walce z niesprawiedliwością. Jeżeli natomiast nie jesteś doświadczonym kierowcą, obejrzenie nagrania wideo może pomóc w wyeliminowani najczęściej popełnianych na drodze błędów.

Co powinien zawierać wideorejestrator?

Przed zakupem kamery warto zorientować się, na co zwrócić uwagę. Przede wszystkim ważna jest jakość nagrywania. Przyjmuje się, że minimalna jakość obrazu powinna wynosić 720p. Są oczywiście również lepsze kamery, które potrafią nagrywać obraz w rozdzielczości 1080p. Sprawia to jednak, że na karcie SD zmieści się mniej filmów. Ważne jest również, aby kamera posiadała podłączenie do gniazdka samochodowego lub USB. Większość kamer działa bowiem na wbudowanych akumulatorkach, jednak nie jest to rozwiązanie dobre w przypadku dłuższej trasy. Ważny jest również sposób montowania kamery – tutaj już każdy musi wybrać, jaki będzie lepszy. Dodatkowymi atutami samochodowego rejestratora są np. czujnik ruchu, tryb monitorowania parkingu czy czujnik uderzeniowy.